🍃SLEZINA je jedním z klíčových orgánů imunitního systému a chybí-li nebo je poškozená, případně pokud je oslabená její funkce, bývá tělo výrazně náchylnější k infekčním onemocněním. Slezina reaguje na každou, i sebemenší odchylku od rovnováhy, čili normálního stavu organismu. Například i píchnutí komárem slezina ihned zaregistruje a připraví se k „boji“. Slezina tedy ovlivňuje celý obranný systém organismu.
Druhým jejím velice důležitým úkolem je, že působí jako filtr na pročišťování krve. Zachytává staré a nefunkční červené krvinky.
Slezina řídí přeměnu a přepravu stravy, tekutin, filtruje krev a vyrábí protilátky, které neutralizují a odstraňují jedovaté bakterie a nežádoucí mikroorganismy zvenčí.
Aktivita sleziny vrcholí mezi 9. a 11. hodinou a klesá mezi 21. a 23. hodinou. Dopoledne si proto můžete v jídle i trochu zahřešit. Slezina si v tom čase s větší náloží sladké energie v pohodě poradí.
🍃SLINIVCE patří druhá polovina září. Hraje klíčovou roli v trávicím systému (tvorba trávicích enzymů) i endokrinním systému těla, v produkci inzulínu (jehož porucha tvorby vede ke vzniku cukrovky). Slinivka břišní patří k nejdůležitějším orgánům těla a její poruchy se jen těžce diagnostikují. Tím větší musí být kladen důraz na prevenci.
Slinivka ovlivňuje a indikuje funkce všech sliznic. I sebemenší porucha kterékoli sliznice tedy signalizuje poruchu funkce slinivky. Z toho také vyplývá nutnost léčby slinivky třeba při potížích s nosohltanem nebo se střevem.
Poruchy slinivky bývají velmi často způsobeny špatnou funkcí žlučníku (např. žlučníkové kaménky).
Slinivka je velmi spjatá s emocemi a ovlivňuje psychiku. Do nerovnováhy se může dostat vlivem nevyjádřených a nezpracovaných emocí.
Akutní zánět slinivky může být způsoben dietní chybou, infekcí, žlučovými kameny, konzumací drog nebo nadměrného množství alkoholu. Bývá charakterizován krutou bolestí břicha, která se často šíří z břicha do zad. Pokud vás bolest přepadne nečekaně, uleví vám poloha vkleče, kdy se položíte přes kolena.
Chronický zánět slinivku trvale poškozuje. Může se projevovat akutními záchvaty a různou intenzitou bolesti – od občasných po trvalé. Bývá způsoben opakováním akutních zánětů a především dlouhodobou nadměrnou konzumací alkoholu.
Detoxikaci slinivky je vhodné spojit s celkovým klidem, který podpoří i dieta. Je třeba se vyhnout:
V jídelníčku by naopak nemělo chybět ✔ kvalitní celozrnné pečivo, rýže, pohanka, jáhly, ovesné vločky a luštěniny, vařená zelenina, čerstvé zeleninové šťávy, anýz, bazalka, dobromysl, fenykl, kmín, kopr, majoránka, máta, yzop a saturejka. ✔ Je také třeba dostatečně doplňovat tekutiny.
👍TIP: Asi čtvrt hodinu před každým hlavním jídlem sníme malý kousek nekyselé zeleniny (kousek mrkve, petržele, cibulové natě apod.)
Toto staročeské jídlo bylo používáno jak na slaný způsob jako příloha, tak sladké s různými…
Sladký i slaný koláč z červené čočky. Chcete ušetřit čas, materiál i energii? Tak v…
V těchto vedrech by se mohly hodit domácí nanuky. Jsou moc dobré a děti jsou nadšené…
Co sbalit na dovolenou? Přinášíme vám několik tipů, co je dobré si přibalit s sebou na…
„Zdravý člověk má tisíc přání, nemocný jen jedno." Toto lidové moudro vystihuje odpověď na to,…
Ořechy samy o sobě obsahují hodně vlákniny a s přidáním vlákniny na vaření Dr. Popova…