Rakovina, nezhoubné nádory. Příčina obou onemocnění není známá – existuje celá řada teorií (imunologická, virová, chemická, radiační a další), bohužel však existuje také řada rozdílných bujení a průběh každého z nich je většinou individuální.
Snížení imunity, stres, únava
U všech však existují jisté shodné znaky: dlouhodobé snížení imunity, zhoršený metabolizmus a do třetice, jakoby v předtuše nastávající krize – těžká únava, stres a špatný psychický stav. Americké výzkumy prokázaly, že plných 75 % lidí, kteří onemocněli rakovinou, trpělo dlouhodobě nízkým sebevědomím, pocitem vyřazení, malou schopností vytvářet stabilní osobní vztahy a sebelítostí. Některé z nich navíc v časovém údobí 1,5 až 2 let postihla ztráta blízkého člověka. Špičkové britské zdravotnické pracoviště Springhill Centre vyslovilo názor, že mezi nezhoubným a zhoubným bujením je jen ten rozdíl, že u nezhoubného byl imunitní systém pořád ještě natolik pevný, že dokázal vadné buňky izolovat od okolí a zapouzdřit, kdežto v druhém případě toto nedokázal, a pohyblivé buňky se nezadržitelně „rozběhly” organizmem. Bariérou mezi oběma extrémy byla pevnější imunita.
Očista těla
I když hlavní slovo má beze sporu oficiální medicina, může být pomoc přírodních postupů významná. Už proto, že dokáží to, co nedokáže žádný uměle vytvořený lék: vyčistit organizmus, snížit depozita škodlivých úsad, které v těle „nahromadil” předchozí nezdravý životní styl, resp. odstranit pozůstatky chemoterapie (a jiných účinných, avšak organizmus zatěžujících zákroků).
Přírodní postupy jsou nesložité, mají však význam pouze tehdy, jsou – li nemocným uplatněny v maximální šíři.
- Okamžitě a radikálně (nejlépe už až do konce života), omezit potraviny a nápoje, jejichž konzumace v minulosti způsobila zaplavení organizmu škodlivinami a zhroucení imunitního systému: tučná masa (zejména pečená, smažená, kořeněná a grilovaná). Uzeniny a masové vývary. Cukr a veškeré produkty s cukrem. Tučné mléčné výrobky. Vejce. Alkohol a kávu. Potraviny z výražkové mouky (mouka bez vlákniny spolu s cukrem způsobily “vybourání” minerálních látek z krve a snížení odolnosti organizmu) Pozn.: celozrnný chléb a celozrnné pečivo vyhovují. Nejvíce přitom omezit:
- u rakoviny prsu: potraviny s lepkem, maso a živočišné tuky, které už v době kojení zhoršovaly průchodnost mléčných žláz. Jídelníček naopak doplnit o kukuřičné produkty (kvůli selenu).
- u střevní rakoviny: „červená” masa a uzeniny (kyselina močová).
- u rakoviny plic: mléko a mléčné výrobky (silně zahleňují dýchací ústrojí). U rakoviny plic, jícnu a prostaty kromě toho – nezdržovat se v místech, kde se tepelně upravuje maso (už při teplotě 180°C obsahují výpary z masa rakovinotvorné nitrosaminy). U rakoviny prostaty užívat navíc 200 mikrogramů selenu a doplnit jídelníček o kukuřičné produkty.
- u rakoviny lymfatických uzlin („nemoci velkých konzumentů mléka v dospělém věku”) – omezit mléko a mléčné produkty. Mléko obsahuje sklerotizující tuky a silně lepivý kasein (nad 30 let je všeobecně méně vhodné). Vyhovují naopak bílé jogurty, kysané produkty a tvaroh.
- Dlouhodobě užívat – česnek a cibuli v množství 2-3 stroužků česneku nebo 1 středně velké cibule denně. Vysvětlení: v místech, kde se pravidelně konzumují oba produkty, se řidčeji vyskytuje rakovina. Česnek i cibule hubí ve střevech plíseň candidu (u rakoviny vždy přemnoženou). Česnek navíc obsahuje germanium – jeden z nejsilnějších protirakovinných a protihoubových činitelů.
- Jíst dostatek ovoce a zeleniny, které chrání organizmus před epiteliálními (výstelkovými) nádory (nádory trávicí trubice, hltanu, plic, prsu, děložního hrdla, vaječníků a prostaty). Dietologové sestavili pořadí největší účinnosti zeleniny: hlávkový salát, mrkev, zelenina se zelenými listy, květák, citrusy, brokolice, zelí, brambory. Pozn.: ovoce a zeleninu zpracovávat těsně před použitím (jinak dochází k oxidaci a ztrátě vitaminů, minerálních a trávicích látek). Zelenina pěstovaná za použití většího množství umělých hnojiv a pesticidů není vhodná. Za trvale prospěšné je třeba považovat loupaná semena slunečnice a dýně.