Osteoartróza je degenerativní onemocnění kloubů, pro které je typická destrukce až úplný zánik chrupavky tvořící styčnou plochu mezi kloubní hlavicí a kloubní jamkou. Chrupavka přestává být zprvu elastická, později se snadno tříští a ještě později se deformace přenese až na obnaženou kost.
Osteoartróza (též označovaná jen artróza) je nejrozšířenější nemoc lidstva. Jedná se o kloubní onemocnění, při kterém se přestává obnovovat chrupavka a zároveň dochází k poškození kosti a okolních měkkých tkání. Osteoartróza postihuje všechny klouby těla, snižuje pohyblivost a někdy může vést až k invaliditě. Je nejčastější příčinou dlouhodobé pracovní neschopnosti a invalidního důchodu.
Čím jsou lidé starší, tím je nemoc četnější. Nad 50 let je osteoartrózou postiženo 80% obyvatelstva. V kategorii 65 až 74 lékaři zjišťují různé formy osteoartrózy u 90% pacientů.
Osteoartróza však není jen průvodním znakem stárnutí, ale postihuje i mladé lidi, především sportovce, těžce fyzicky pracující a také pracovníky se sedavým zaměstnáním. Prvé artrotické změny lze diagnostikovat ve věku kolem dvaceti let.
Vznik a vývoj osteoartrózy ovlivňují:
- genetická dispozice (dědičnost)
- metabolická porucha (látková přeměna v těle)
- extrémní fyzická zátěž
- kloubní zlomeniny
- mikrozlomeniny
- opakované drobné úrazy kloubů
- kloubní záněty
- špatné postavení kloubů (vrozené i umělé – například vymknutí kyčle nebo kolena, nohy
- do X či do O)
- nadváha
- jednostranná zátěž kloubů (bez kompenzačního cvičení)
- stárnutí
- problémy s ledvinami
- špatná strava (příliš masa, bílé mouky, cukru, brambor)
Příznaky osteoartrózy:
- citlivost na chlad a vlhko
- ztuhlé klouby
- bolesti v kloubech (při pohybu, před ním i po něm)
- noční bolesti
- bolesti svalů a výrazné zhoršení pohyblivosti