Kdo chce snížit své riziko cévních onemocnění a žít delší a zdravý život, musí volit zdravý životní styl.
A začít můžete hned. Poradíme vám osvědčené způsoby, jak si zanesené cévy vyčistit a dál si nekrátit svůj život.
Zapomeňte na nezdravé tuky
Tuky spolu s bílkovinami a sacharidy patří mezi základní složky potravy, jsou zásobárnou energie a jsou tak nezbytné pro správné fungování organismu.
Organismu neprospívají hlavně takzvané nasycené tuky, například sádlo, lůj, tučné maso, tučné mléčné výrobky, ale i kokosový nebo palmový tuk, protože zvyšují špatný (LDL) cholesterol, způsobují nárůst váhy, vysoký krevní tlak a přispívají ke vzniku kardiovaskulárních chorob. Nemusíme však tyto tuky úplně zavrhnout, rozhodně bychom ale s nimi měli šetřit.
Za největší zlo považují odborníci tuky s obsahem trans-mastných kyselin. Najdeme je v populárních potravinách rychlého občerstvení, smažených koblihách, náhražkách čokolád, oplatkách a podobně.
Dopřejte si ryby a ořechy
Skupina tuků nenasycených je pro organismus vysoce žádoucí, protože snižuje hladinu cholesterolu a pomáhá předejít vzniku kardiovaskulárních chorob.
Nenasycené tuky jsou obsaženy v tučných rybách z chladných vod (losos, makrela), rostlinných olejích (olivový, řepkový), avokádu, lněném a konopném semínku a některých druzích ořechů, nejvíce ve vlašských.
Rostlinné oleje je vhodné používat za studena a přidávat je až do hotových pokrmů nebo salátů.
Zařaďte do jídelníčku česnek
Česnek dokáže nejen výrazně obohatit chuť většiny pokrmů, ale po tisíce let se používá v lidové medicíně na problémy spojené se srdečním zdravím a vysokým krevním tlakem. Česnek může být nápomocný při snaze udržet si zdravé cévy a dokonce může přispívat ke zmenšení již vytvořených plaků. Pomáhá také při pocitu těžkých nohou. Pro zdravou činnost cévní soustavy nabízíme bylinné kapky Dr. Popova Česnek medvědí.
Nechte promluvit sílu přírody BYLINKY
Poruchy pružnosti a pevnosti cév se projevují praskáním a následným krvácením. Hlavními přírodními pomocníky jsou RUTIN (vitamín P), jehož největším zdrojem jsou květová poupata jerlínu japonského a květ a nať různých druhů pohanky, dále escin a esculin z květů, resp. plodů jírovce maďalu a tzv. ginkgolidy z jinanu dvoulaločnatého (Ginkgo biloba). Na funkci cév a cévní stěny mají příznivý vliv i účinné látky pravého zeleného čaje.
U Dr. Popova vám dokážeme nabídnout řadu produktů obsahující bylinky, které udržují zdravou cévní soustavu, například Originální bylinné kapky CÉVY-ŽÍLY. Nebo Bylinný čaj RUTINOVÁ BOMBA s bylinkami bohatými na vysoký obsah rutinu (nedostatek rutinu může zhoršovat prostupnost cév a vést k tvorbě modřin a prasklých žilek, proto je rutin nezbytný pro kvalitu cév a žil). Pro vnější ošetření můžeme doporučit Měsíčkovou mast anebo regenerační balzám Těžké nohy, díky masáži zlepšují mikrocirkulaci a také zmírňují pocit těžkých nohou.
Zaměřte se na potraviny s obsahem luteinu
Lutein je žlutooranžové barvivo, které je produkováno výhradně rostlinami a hraje významnou roli nejen při ochraně našeho zraku, ale také při prevenci aterosklerózy.
Lutein lze ve větším množství nalézt v listové zelenině, zejména v kapustě, špenátu a zelí, dále v mrkvi a paprice, ve žlutočerveném ovoci a ve vejcích.
Nezapomínejte na odpočinek
Většina z nás si srdeční onemocnění spojuje s nevhodnou tučnou stravou, nedostatkem pohybu a stresem. Mezi další faktory, které však našemu srdci mohou škodit, patří i nedostatek spánku.
Spánek je pro naše zdraví velice důležitý, jelikož při něm probíhá regenerace celého organismu. Během spánku se zpomaluje dýchání, snižuje se naše teplota i krevní tlak a rychlost tepu.
Nedostatek spánku naopak zvyšuje riziko vysokého krevního tlaku nebo také nadváhy. Dlouhodobé problémy se spaním tak mohou výrazně zhoršit již stávající onemocnění srdce a cév nebo mohou k srdečním chorobách přispívat. Podle odborníků je pro zdravého člověka ideální spánek dlouhý 6 až 8 hodin. Vyzkoušejte novinku od Dr. Popova Konopný čaj s CBD Spánek pro hluboký, klidný a kvalitní spánek.
Doplňujte vitamíny
Některé vitamíny mohou mít pozitivní vliv na srdeční zdraví. Jedná se především o vitamíny B12, B6 a vitamín C. Podle některých odborníků tyto vitamíny pomáhají udržovat stěny tepen pružné a zabraňují poškození, které může vést ke krevním sraženinám a hromadění plaku.
Vitamín B6 se hojně nachází v ořeších, ovoci a mase, dostatek vitamínu B12 můžete získat z mléčných výrobků, vajec a masa. Vitamín C je obsažen především v citrusovém ovoci, bobulovitých plodech, zelené zelenině, bramborách, květáku, papáji nebo jahodách.
Správná strava
je základem pro zdraví vašich cév a srdce. Zařaďte tak do jídelníčku níže uvedené potraviny:
Brokolice, cizrna, čekanka, avokádo, losos, makrela, dýňová semínka, ovesné vločky, grapefruit, hroznové víno, jablka, pohanka, skořice, kakao, kurkuma, olivový olej, rajčata.
Pravidelně cvičte
Pohyb je základem zdravého životního stylu, zejména máte-li nadváhu, sedavé zaměstnání nebo v práci stojíte. Pravidelná fyzická aktivita může výrazně zlepšit vaše celkové zdraví a pozitivně ovlivnit stav kardiovaskulárního systému a cév.
Skvělé jsou každodenní procházky. Ideální je ujít alespoň 10 tisíc kroků denně, což je zhruba 7 kilometrů.
Kromě chůze zkuste zapojit postupně i posilování a uvidíte, že se časem budete cítit skvěle a vaše zdraví se výrazně zlepší.
Pozor na sporty silové a přetěžující nohy, jako je aerobic, vzpírání, squash či lyžování, lepší bude plavání, běžky, kolo či obyčejná chůze.
Pečujte o své cévy, žíly a tepny včas, aby zůstaly pevné, pružné a plné života co nejdéle.
První část článku ZDE.