Astmatem se rozumí chorobné zúžení průdušek (bronchů), k němuž dochází v důsledku křečovitého stahu svalů v průduškové stěně. Zúžení má za následek ztížený výdech. Astmatik dýchá zrychleně, měkce, při záchvatu lapá po dechu a jeho dech je doprovázen dlouhým pískotem, který se obvykle zhoršuje k ránu.
Co astma spouští
Křeč průduškového svalstva vyvolávají dvě látky: histamin, běžně obsažený v buňkách; jeho produkce silně narůstá při mechanickém podráždění (např. při vdechnutí nečistot); dále acetylcholin z titulu podráždění nervových zakončení ve stěnách průdušek, která vyšlou informaci o svém podráždění do mozku a bloudivý nerv v odpověď na tuto informaci vyvolá křeč.
Co vyvolá astmatický záchvat
Vedle znečištěného ovzduší, úzkosti a emočního napětí může vyvolat astmatický záchvat také domácí prach s obsahem trusu roztočů, zvířecí chlupy, rostlinné pyly a spory plísní, včelí a vosí jed, analgetika příbuzná acylpyrinu, styk s ledovým vzduchem, soli platiny v elektronickém průmyslu, velká tělesná námaha. Při záchvatu produkují sliznice dýchacích cest navíc zvýšené množství hlenu, který blokuje výdech a situaci dále komplikuje.
Astma je někdy sezónní
Astma nezřídka propuká jako sezónní záležitost, kdy je v ovzduší zvýšený výskyt pylů. Původ alergie lze do jisté míry rozpoznat. Při alergii na pyly doprovází astma podráždění nosu a hovoříme o senné rýmě. Alergie na jídlo se projevuje otokem rtů, žaludeční nevolností a průjmy.
Opatření
- Zajistit přiměřenou tělesnou aktivitu – k vhodným sportům patří zejména plavání. Platí, že přiměřené fyzické zatížení je pro astmatika příznivé, velká zátěž jeho stav naopak zhoršuje.
- Přizpůsobit jídelníček. Astma zhoršují: ryby, vejce, kravské mléko (je lépe je nahradit kozím nebo sojovým bez kaseinu), červené jahody, zvířecí chlupy, barviva, bytové spreje, ředidla, chemické přísady do koupelí, těžké závěsy, přehozy a koberce s dlouhým vlasem. Lépe je užívat polštáře a přikrývky plněné umělým vláknem než peřím. Astmatik se nemá vystavovat slunci bez pokrývky hlavy, sprchovat si hlavu horkou vodou a i jinak ji přehřívat. Obdobně škodí máčet se bez předchozí přípravy naráz v ledové vodě.
- V pylové sezóně je nutno vyhnout se procházkám v časném odpoledni, kdy je v ovzduší nejvíce pylů. Plně naopak vyhovují procházky pozdější, zejména podél vodních toků a nádrží. Alergikům velmi prospívají domácí čističky vzduchu nebo alespoň zvlhčovače.
- Při nachlazení (a zvýšeném zahlenění) je třeba ihned omezit konzumaci tučných mas, másla, sádla, výrobků z bílé mouky a všech sladkostí – uvedené produkty zvyšují v organizmu tvorbu hlenů.